С ЯДКИ СРЕЩУ ВИРУСИТЕ! ЯДКИ БОГАТИ НА СЕЛЕН И ЦИНК.

Недостигът на селен в организма е предпоставка за редица неразположения – честа умора, мускулна слабост, сърдечно-съдови смущения, завишени показания на лошия холестерол. По тази причина тялото ни е особено податливо на вирусни заболявания. При недостиг на селен възниква срив в имунната система, щитовидната жлеза намалява своята защитна функция, увеличава се възможността от възникване на захарен диабет, безплодие, алергии, онкологични заблявания, натрупват се тежки метали в човешкото тяло.

Редица изследвания относно функцията на селена и полезните му качества доказват, че той се комбинира особено добре с витамини А, Е и Ц. С ролята си на мощен имуностимулатор селенът може да е изключително полезен при защита от грип и вирусни заболявания, каквото е коронавирусът COVID-19.

Цинкът от своя страна подсигурява едни от най-важните функции като метаболизъм, ензимни реакциии, синтез на важни белтъчини и хормони, активация на имунните реакции.

Подобно на цинка, селен можем да си набавим чрез разнообразна прясна и нерафинирана храна, понеже продължителната термична обработка унищожава селена в нея. Можем ли да се борим с ядки срещу вирусите? Кои ядки са богати на селен и цинк?

Първенци по съдържание на селен в ядките са бразилският орех и слънчогледовите семки. Особено подходящ в настоящия сезон на вирусни заболявания е и джинджифилът. Той също е богат на селен. С Цинк пък можем да се снабдим от тиквеното семе и повечето ядки.

С най-високо съдържание на селен е бразилският орех. Достатъчни са само 3-4 ядки на ден, за да си гарантираме приема на нужната дневна доза от селен в организма. В 100 грама от ядката бразилски орех се съдържат около 1900 микрограма селен.

Слънчогледовите ядки са също добра алтернатива за набавяне на селен. Те съдържат средно около 80 микрограма селен на 100 грама. В допълнение, те са добър източник на растителни ненаситени мазнини и витамин Е.

Важно е да се уточни, че трябва да се внимава особено много с предозирането на селена. Дневната доза, която включва общото количество селен, което човек си набавя от всички консумирани храни за деня, е средно около 50 – 60 микрограма за жените и около 70 микрограма за мъжете.

Тиквеното семе, както и повечето ядки са особено богати на цинк. Една добра причина да не изхвърляте семките, когато приготвяте тиква. Препоръчително е да приемате тиквеното семе сурово.

С приема на кашу освен с цинк организмът ни се снабдява и с богато количество полезни мазнини и желязо.

Цинк има и в бадемите, нахута, фъстъците, орехите. Освен страхотния вкус, с приема на полезните ядки получавате един огромен бонус за Вашето здраве – голямото разнообразие от есенциални мастни киселини, микроелементи, витамини и минерали.

Изберете любимите си ядки лесно от дома или офиса от ROYAL NUTS!

Коментари